When did this happen?


The busier I get at work, the more often I end up eating out, rather than going home for lunch. Going home for lunch is for those days where you can eat slowly enough to taste your food and sit on the couch and catch part of All My Children or an OC rerun on Soap Net. The days I am having are NOT those kind of days. Work is a bit on the crazy/insane side these days, so I often find myself grabbing something on the go.

Apparently I have been so busy that I am not paying attention to the cost of this phenomenon. Today, as I swung through the Chik-Fil-A drive through, I questioned my total of $7.76 for one combo meal. On the board, it looked as though the price of the meal was $4.45. I was corrected however, as that was the price of the sandwich alone. Now, don't get me wrong, Chik-Fil-A is really tasty and better for me than say, a dollar menu Big Mac, but, c'mon, $7.76 for one person at a place you can drive through? Doesn't that seem a bit much? It was a grilled chicken sandwich, small waffle fries and a Coke Zero. Perhaps there was gold in the sandwich that I didn't see.

And my other staple- Chipotle- is suddenly $8.10 for my bowl and a drink. I seem to remember it being $6.10 not very long ago at all.

Is it just me or are the days of weekday lunches for $5 long gone? I should just buy a microwave and mini-fridge for my office I guess. :-(

3 comments:

  1. Oh, I know how you feel....
    I went to Chipotle the other day...
    ordered a side of just rice, beans, and guacomole..... they charged me the price of a full veggie burrito....
    about $6.00!!!!
    I was mortified!

    ReplyDelete
  2. I know how you feel. Its better to just make a lunch, but then you don't get that variety. Whatever happened to the 39 cent hamburgers at McDonalds?

    ReplyDelete
  3. Target has mini fridges on sale

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...